Łukasz Malinowski
Celem święta, koordynowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA), jest zwiększenie świadomości środowisk decyzyjnych oraz społeczeństwa w kwestii potencjału, jaki posiada wiatr oraz pozytywnych efektów płynących z szerszego wykorzystania energii z odnawialnych źródeł.
W Polsce, do 2020 roku, planuje się uruchomienie elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 6464 MW. Oznacza to zwiększenie mocy cztery razy względem stanu z 2011 roku (1616 MW). W tym czasie w Niemczech siłownie wiatrowe produkowały 29 060 MWh, a w Hiszpanii 21 674 MWh.
Jedna turbina wiatrowa o mocy 2 MWh pokrywa roczne zużycie energetyczne ponad 1300 gospodarstw domowych. Dwutlenek węgla emitowany przy produkcji 1MWh w przypadku elektrowni węglowej wynosi 0,85 tony, elektrowni gazowej 0,35 tony, natomiast w przypadku elektrowni wiatrowej 0 tony. Szacuje się, że w 2030 roku, dzięki rozwojowi energetyki wiatrowej do atmosfery wyemitowanych zostanie do atmosfery 600 mln ton CO2 mniej. Wtedy energetyka wiatrowa dostarczać będzie jedną trzecią energii elektrycznej w Unii Europejskiej.
Według Europejskiej Agencji Środowiska każdego roku obciążenie spowodowane zanieczyszczeniem środowiska kosztuje polską gospodarkę od 11 do 18 mld euro. Sama elektrownia węglowa w Bełchatowie emituje więcej CO2 niż Litwa i Łotwa łącznie. Obecnie udział energetyki węglowej w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi 90 proc. W Unii Europejskiej - 27 proc.